Skip to content

Sepistatud käepidemed, küünlajalad jamuud pisidetailid annavad ajastule iseloomulikele omadustele autentse soojuse, kuid mõnikord võib isegi nii vastupidav ja kulumiskindel materjal nagu käsitsi sepistatud raud vajada puhastamist ja uuenduskuuri. Kuidas puhastada sepistatud rauda? Millised võimalused siis on, et  hooldada ja taastada sepistatud detaile, et näidata oma sepatööd parimal viisil.

Siin on muidugi erinevaid viise, kuidas seda teha. Arvesse tuleks võtta, kus sepatood kasutatakse ja kui kaua nendes tingimustes peale puhastamist antud kaitse pealks kestma.

Kui teie välisukse käepidemed või väravasulgurid on roostetanud, kasutage kahjustatud piirkondade kergeks hõõrumiseks traatharja. Roosteplekkide eemaldamiseks leotage kahjustatud eset kergelt happelises lahuses, näiteks soolaga segatud sidrunimahlas või mõnes odavas  äädikas. Kuidas seda täpselt teha- vastavaid õpetusi leiame Youtubes mitmeid. Toome siinkohal näiteks, kuidas seda teeb  syyenergy7 . https://www.youtube.com/watch?v=TlcL_vHODkc&t=11s Näete, kiiresti ja lihtsalt saab äädikas metallilt roostet eemaldada.

Peale roostest puhastamist pesta maha äädikas- või mis happelist ainet kasutasite ja katta detail värviga. Selliselt kestab sepis välitingimustes veel kaua.

Kuid, kui eesmärgiks on näidata metalli puhast pinda- naturaalset sepist?

Ütleme, et sepistatud küünlajalale, mis on teil kaminal või aknalaual aastaid seisnud, on peale tulnud mõningad roostetäpid. Kui tegemist on vähese roostega, siis ilmselt see suuremat sekkumist terasharja ja keemiaga ei vaja. Piisab mõnest tilgast toiduõlist majapidamis paberile ja küünlajalg sellega üle hõõruda. Hiljem muidugi kuivatada paberiga.

Kui aga on terasest sepistatud küünlajalg seisnud aasta-kümneid kusagil kolikambris ja soovite seda kasutusele võtta, siis puhastamine nõuab juba rohkem aega. Võib kasutada sama äädika sees leotamist, hiljem terasharjaga puhastada. Kuid peale puhastamist ei piisa vaid toiduõliga hõõrumisest. See annab küll mõningase kaitse, kuid mitte pikalt.

Kodustes tingimustes saab teostada ka väga edukalt seppade viimistlusele lähedast viimistlust. Sellel on muidugi erinevaid variante, kuidas üks või teine sepp seda teeb- sellest täpsemalt edasistes postitustes. Kõige lihtsam viis on on puhastatud detail panna mõneks ajaks praeahju. Kindlasti vältida mikrolaineahju! Aga kas gaasi, elektri või puuküttel praeahi- sellel pole erilist vahet. Oma kogemustest olen siiski märganud, et gaasil tekib ahju mingi õrn niiskus, mis detailile kuumutamise käigus mõningase rooste ilmingud võib tuua…  Ahjus tuleks seda detaili hoida, kuni see on kuumenenud temperatuurini, mil küünlavaha sellel probleemideta sulab. Hõõruda detail küünlavahaga ja koheselt kaltsu või majapidamispaberiga eemaldada liigne küünlavaha. Kindlasti kasutada kindaid!

Jaga

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga