Skip to content

Sepistatud toodete viimistlused

1. Vahaga viimistletud

Tehniliselt toimub see nii, et valmis toode puhastatakse terasharjaga, seejärel kuumutatakse teatud temperatuurini, mis annab tootele tumeda värvuse. Kuum sepis kastetakse vaha või õli sisse. Erinevad sepad kasutavad mõneti erinevaid aineid sellise lõppviimistluse andmisel. Võib kasutada erinevaid õlisid, männitõrva, parafiini… jne. Thormani sepikojas kasutatakse selleks mesilasvaha. Selliselt kuumalt õli või vaha sisse kastmist on kasutanud sepad viimistluseks juba väga ammustel aegadel. Võivad veidi määrida, kui kasutatakse väga soojades tingimustes.

Vahaga viimistletud tooted ei ole eriti ilmastikukindlad. Pidev kokkupuude veega võib need üsna kiiresti rooste ajada. Hooldamine on lihtne. Tuleb õrnalt rooste läinud koht õlise lapiga veidi üle hõõruda. Selleks võib kasutada ka toiduõli, või mõnd muud käepärast õli. Tugevamalt roostetanud koht terasharjaga puhastada ja seejärel õlitada.

Tubastes tingimustes tagab õli või vahaga viimistlemine kaitse rooste eest aastateks. Annab autentse ajaloolise välimuse.

2. Lakkimine

Siin poes pakutavad tooted on viimistletud valdavalt universaalse nitrolakiga. Annab veidi parema kaitse ilmastiku vastu, kui vaha. Hooldamine keerulisem. Rooste poolt rikutud lakk tuleb terasharjaga eemaldada ja uuesti lakkida. Tooted on metalselt hallid ja ei määri.

3. Värvimine.

Tagab ilmastikukindluse. Miinuseks- käsitööna sepistamisel iseloomulikud voolavad jooned jäävad värvikihi alla peitu. Soovitav valida see viimistlus toodete puhul, mis on mõeldud õue ja ei tohi roostetada.